– hele familien er blevet vilde med at snorkle på Gili –
Lidt over en uge på Gili Air, har været som den lækreste balsam for sjælen. En uge med snorkling, badning, læsning, spisning, sovning, afslapning og leg på stranden. En uge med jævnlige strømafbrydelser, med svigtende internet og med tid til bare at være rigtig meget offline og lave absolut mindst muligt.
Det har været f a n t a s t i s k !
Lige i første omgang lidt små glimt fra den seneste uge -og så kommer der endnu flere (okay, rigtig, rigtig mange!) billeder fra Gili i morgen.
Rigtig dejlig mandag til jer – jeg håber foråret titter frem i Danmark ♥
– Jeg er vild med Nasi Goreng og Mi Goreng –
– Udsigten, som man bliver lidt afhængig af
(må indrette med – endnu flere – grønne planter, når vi vender hjem) –
– Jeg har færdig læst Jane Eyre i en solstol på Gili, med kolde drikke og den smukkeste udsigt –
– Kryds og bolle i sandet –
– Toplækker middag med Sumatra specialiteter i en lille lokal ‚Warung‛ på Gili Air –
– Et lille udpluk af mine morgenmadsopskrifter i denne måneds ‚Vores Børn‛ Magasin
opskrifterne er også at finde i min bog; ‚Opskrifter og små glimt af hverdagslykke‛
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Hvor lyder det helt igennem henrivende, og meget langt fra Danmarks blæst og regn i dag.
Kh Rikke
Jeg må indrømme at jeg savner heller ikke ligefrem de stormfulde og regnfulde forårsdage – men jeg glæder mig også til at komme hjem til de milde og solrige af slagsen ;)
Dejligt at læse, at i stadig nyder jeres lange break fra hverdagen. Vi er lige kommet hjem efter to uger på Koh Lanta! Fantastisk tur og vil bare sige tusind tak for god inspiration
Ej, hvor skønt at I nød det – der er altså også virkelig dejligt på den ø :)
Dejlige glimt – det må da vist kunne kaldes balsam for sjælen. Hvor længe er det I har tilbage af jeres skønne eventyr? KH Dorte
Jeg savner allerede Gili lidt, det var virkelig en fed oplevelse.
Vi har lige omkring 5 uger tilbage. Så masser af tid til at opleve endnu flere eventyrer :)