Sommerferiemåneden er allerede i fuld gang og vi stornyder det. I denne uge er Johan og Julie på fodboldskole og ridelejr. Imens får Martin og jeg ryddet lidt op i alt fra indbakke, lidt småopgaver, oprydning hjemme og med en kogebog, der nu er afleveret til tryk og en arbejdsmæssigt ret stille måned, så er det virkelig rart at få sat flueben ved en masse småting, som er samlet til bunke, så vi kan fylde sommeren med nærvær, feriestemning og ekstra mange rare hyggestunder.
I juli måned glæder jeg mig til …
- Lækre hjemmelavede is fra ismaskinen, som vi tager med i sommerhus.
- At læse gode bøger på et tæppe i haven. De sidste 14 dage har jeg samlet bunkevis af bøger, så der er nok læsestof til hele familien i sommerferien (det kræver lidt, for vi er alle fire meget glade for at læse bøger)
- Lange daglige gåture ved vandet
- Spise danske sommersøde jordbær, ærter og nye kartofler købt lokalt i små boder ved vejene. Ja, jeg glæder mig til alt fra det sommerskønne menukort, lige fra pølser på grillen til koldskål og salater.
- Morgenbrød fra Norsminde fiskehus – de bager så lækkert surdejsbrød mv, at jeg meget gerne køber derfra, i stedet for at bage selv, når vi er i sommerhus.
- Små udflugter hist og her i nærområdet, rundt og opdage gårdbutikker, nye spisesteder og måske et par afstikkere på længere udflugter, hvis vejret lokker os lidt væk fra den danske sommer en uges tid.
- loppemarkeder og at finde små fine loppefund til sommerhus og fotoregi.
- at bade i havet. Jeg har ikke været i vandet endnu, men det hører altså med til den danske sommer, uanset vejret – kølige friske dyp i havet.
- God tid og langsommelighed. Det står på min sommerliste hvert år, for jeg er virkelig vild med det lidt langsommere sommerferietempo.
Hvordan ser jeres planer ud for den kommende sommermåned? Ferietid, haveplaner, rejseplaner eller andet der venter af spændende og rart at glæde sig til?
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Kære AnnChristine
Håber dig og din familie får en dejlig sommer.
Fylder 50 år i august og vil gerne give lidt frokost til mine kollegaer (40 stk) – det skal være noget som jeg kan lave forinden. Det skal ikke være ekstremt dyrt. Mon du har en god ide.
Mh.
Bente
Hej Bente,
Hvor lyder det hyggeligt!
Hvad med en lækker tunmousse og måske 1-2 squashtærter + noget godt brød og en stor skål grøn salat vendt i 1-2 spsk vinaigrette og drysset med ristede kerner.
Kh AC
Hej Ann-Christine
Dejlige sommerting i juli måned. Jeg er lige blevet færdig med at læse den bog, du viser på billedet. Den er god!
Rigtig god sommer til dig og din familie.
Kh Lis
Jeg glæder mig til den, synes den har sådan et virkelig fint omslag ♡
Skøn sommer til dig og dine
Kh AC
Sikke nogle hyggelige sommerplaner du har AC:-)
Her står den snart på badeferie i Portugal, efterfulgt af miniferie i Sverige med tog. Ellers bare dase i haven, hygge med børnene, lege, læse, god mad og rosé på terrassen, sove i telt i haven med børnene og ellers hvad børn og voksne vil.
Mens I er i sommerhus så prøv at køre forbi Fru Møllers Mølleri i Odder hvis du ikke kender det, så lækker gårdbutik med alskens herligheder.
Ih, hvor lyder det vildt hyggeligt alt sammen ♡ og det er så fint et tip med Fru Møllers Mølleri, vi har været forbi der og skal helt sikkert igen i sommerferien. Kunne blandt andet vældig godt tænke mig at prøve deres brunch – og ellers bare handle ind til dejlige sommermiddage fra deres gårdbutik :)
Rigtig skøn sommer til jer, lyder som de dejligste sommerplaner.
Kh AC