Bagt avocado med æg


Bagt avocado med æg har været på morgenmadsmenuen herhjemme denne weekend og det smager jo bare SÅ godt!
Jeg elsker æg tilberedt i ovn til morgenmad, som fx denne æg en cocotte med sennepscreme, eller denne med svampe og skinke – ohh my! De er gode ♥
Arbejdstid 5 min.
Antal 2 pers.

Som medlem af VALDEMARSRO Premium får du adgang til en masse ekstra fordele, blandt andet kan du få billede med, når du printer opskrifter og undgå forstyrrende reklamer. Læs mere på Valdemarsro om alle fordelene.
Bagt avocado med æg
- 1 avocado
- 2 æg
- flagesalt
- sort peber, friskkværnet
- frisk timian, til pynt
Føj til indkøbsseddel
Føj til favoritter

Halver avocadoen, fjern stenen og udhul hullet en anelse mere, så der er plads til et helt æg i hvert hul.
Bag i ovnen ved 180 grader varmluft i omkring 15 minutter.
Drys med salt og peber, samt evt frisk timian.
Har du spørgsmål til opskriften eller lyst til at sende en sød hilsen, så kan du skrive til mig i kommentarfeltet herunder.
Du kan måske finde svaret på dit spørgsmål i kommentarfeltet, hvis det allerede er stillet og besvaret - eller du kan kigge på denne side, hvor jeg giver svar på mange 'ofte stillede spørgsmål' til min opskrifter.
Det smager vildt underligt og er ikke noget synderlig fornøjelse, rigrig flot ret men smager fandeme mystisk
Det er jo helt sikkert smag og behag :)
Rigtig god weekend
Kh Ann-Christine
Først vil jeg det smager godt, og dernæst vil jeg sige at nu har jeg prøvet opskriften 2 gange og jeg kan ikke få et helt æg i, jeg skal jo nærmest tage hele avocado ud af skallen og det er jo ikke meningen. Så m7n konklusion er, at du bruger vagtelæg?
Haha, det er en fin konklusion ;)
– men det er nu kombinationen af små hønseæg og store avocadoer der er lykkedes her. Nogle tidspunkter på året, kan man godt få lækre store økologiske avocadoer, og de kan fint rumme et lille æg, hvis man laver en anelse større hul end det der er fra stenen.
Kh AC
Hej Ann-Christine nu vil jeg prøve det her i weekenden og se om ungerne som ellers elsker avocado vil kunne lide det på den her måde.
Tak for opskrifterne på din hjemmeside ?.
Jeg krydser fingre :)
Tak for din fine hilsen og rigtig dejlig sommer til jer
Kh AC